Co należy wiedzieć o paragonach elektronicznych?

Pewną modyfikacją prawną stały się paragony elektroniczne, czy też jak kto woli e-paragony. Cóż to za rozwiązanie? Jakie oferuje nam korzyści? Sprawdźmy to.

Alternatywa dla paragonów fiskalnych

Od długiego czasu w środowisku firm, jak i przedsiębiorców cieszą się fiskalne kasy online. One w perspektywie dłuższej zapewniają bardzo dużą wygodę, a także samą dokładność w rachunkach. Tenże mechanizm się sprowadza do tego, że usługa online jest w pewnym sensie połowizna. Sprzedawca rzeczywiście notuje dane o transakcji w elektronicznej przestrzeni, ale klient tak naprawdę otrzymuje papierowy paragon. Obecnie paragony tradycyjne powolutku mają znikać i zastępować będą je paragony elektroniczne.

Elektroniczny paragon miał zaistnieć w naszym kraju dopiero w przyszłości. Jednak przez pewne zmiany prawne i przepisy omawiane w parlamencie, udało się je przyspieszyć. Paragon elektroniczny dla wielu przedsiębiorców, jak i konsumentów jest całkowitą nowością. Większości osobom paragony się kojarzą z dokumentem, który to potwierdzają finansową transakcję, który ma oczywiście formę papierową. W kontekście tym elektroniczny paragon się wydaje bardzo dużą odmianą. Po wprowadzeniu narzędzi elektronicznych, jak na przykład elektroniczna recepta, jesteśmy nieco przyzwyczajeni do wprowadzenia nowych technologii do naszego życia.

Paragon elektroniczny jest paragonem przesyłanym online na mailowy adres nabywcy. Aby sprzedawca w ogóle mógł wystawić ten rodzaj paragonu, to musi korzystać z kasy online. Kasa online jest urządzeniem, które przesyła dane z kasy przy pomocy internetowego łącza. W bardzo wielu branżach posiadanie takowych urządzeń jest absolutną koniecznością. Z kolei w innych dopiero z taką koniecznością będziemy mieli do czynienia.

Dwie formy paragonów

Można śmiało powiedzieć, że do czynienia mamy tutaj z pewno rodzaju dualizmem. Paragony elektroniczne dostępne online wystawiane będą jak na razie razem z paragonami w papierowej wersji. Kasy fiskalne w nowym typie. Nie dopuszczają bowiem innej możliwości pod względem technicznym. Jak nam zapewniają liczni eksperci, którzy się specjalizują w tejże branży, z czasem producenci zajmujący się urządzeniami tego typu dostosują je do nowych standardów prawnych, jak i wszelkich wymagań. Aby się tak mogło stać, przepisy zostać muszą odpowiednio dopracowane. Wiadomo, że na takie poważne zmiany jest poważny czas. Oczywiście nie obejdzie się bez odpowiedniego systemu przepływu danych. Jest to już jednak zajęcie ekspertów.